Yatakta Kurumuş Kan Lekesi Yıkama

YATAKTAKİ KURUMUŞ KAN LEKESİNİ ÇIKARMA YÖNTEMLERİ

Çıkarması en güç olanlardan biri ise kan lekesidir çünkü kan, bulaştığı kumaşın içine tamamen sızarak temizlenmesi güç hale gelir. Kan kuruduğu zaman lekenin tamamen çıkması neredeyse imkansız hale gelebilir. Bilinçsiz bir şekilde uygulanan yöntemler ise kumaş üzerinde kalıcı hasara ve kötü görüntüye sebep olabiliyor.  İşte çıkmak bilmeyen kan lekelerini çıkarmayı mümkün kılan yöntemler...

Kurumamış kan lekesi nasıl çıkar?

Kan lekesi daha kurumamış ise yatağınızı ılık suyla ıslatılmış temiz bir bez ile yıkamanız yeterli olacaktır ve kan lekesi bulaştığı yerden kolaylıkla çıkacaktır. Eğer hala çıkmadıysa biraz sabun ve yumuşak bir fırça yardımıyla kan lekesini çıkartabilirsiniz. 

Eğer kan lekesi kurumuş ise bunu çıkartmak için şu püf noktalarını deneyebilirsiniz;

Diş macunu 

Kurumuş kan lekesini çıkarmada diş macunu en iyi çözümlerdendir. Kurumuş kan lekesine diş macununu sıkıp iyice ovalayın. İyice ovaladıktan sonra, kurumaya bırakın. Macun yatakta kuruduktan sonra tekrar ovalayın.Özellikle ılık suda el sabunu ile tekrar yatağı silin.İyice yıkadıktan sonra durulayın.

Yatakta Kurumuş Kan Lekesi Çıkarma

Oksijenli su 

özellikle yataktaki kurumuş kan lekesini çıkarmada en güvenli yollardan biridir.Yatağınızı oksijenli su ile silin.Gerekirse bu işlemi bir kaç kez tekrarlayın. Sonrasında durulayıp kurumasını bekleyin.

İlaç tozu

Çıkmayan kurumuş kan lekeleri için ideal yöntemlerdendir. Birkaç tane herkesin bildiği kan sulandırıcı hapı ezin ve suyla karıştırın. Daha sonra kan lekesinin üzerinde bekletin. Sonrasında yıkama işlemine geçin.

Kabartma Tozu

 • Kabartma tozu;
 • Deniz tuzu;
 • Su;
 • Sünger;
 • Bez.

Mikroplar ve bakteriler lekeler sonucunda daha çok çoğalacaktır. Yatağınızın hem hijyenik olması hem de rahat uyku uyuyabilmeniz için kabartma tozu ve deniz tuzu kullanarak ilk olarak bir karışım hazırlayın. 2 su bardağı ılık suya 1 tatlı kaşığı deniz tuzu ve 1 çorba kaşığı miktarında kabartma tozu koyup eriyene kadar karıştırın. Suyun ılık olmasının nedeni soğuk su da kabartma tozunun ve deniz tuzunun erimemesidir. Suyun tamamen soğuması beklenmeli ve lekenin üzerine bir miktar dökülerek yarım saat boyunca beklenmelidir. Sünger ile geri kalan suya batırılarak ıslatılır ve leke çıkana kadar silinmelidir. Bez suyla nemlendirilmeli ve sonrasında silinerek durulanmalıdır.

Tuzlu su

Kan lekesinin kuruduğunu fark ettiğinizde uygulanacak en iyi yöntemlerden biri de tuzlu sudur.  Tuzu suda eriterek yatağın lekeli olan bölgesini hafifce ovun.

Yatakta Kurumuş Kan Lekesi Çıkarma

Nişasta 

 • 1 yemek kaşığı nişastaı;
 • Buz parçacıkları;
 • Su;
 • Kuru ve nemli bez;
 • Fırça.

Yataktaki kurumuş kan lekeleri çıkarmak için yukarıdaki malzemelerle yapacak olduğunuz temizlik kolaylıkla sizi rahatsız eden lekeleri çıkarmakta etkilidir.Yatak, koltuk ve halı da tüm kurumuş kan lekelerin temizliği için uygulayabilirsiniz. Bunun için ilk önce kurumuş kan lekesi fırça ile ıslatılmadan fırçalanmalı ve daha sonrasında buz parçacıkları konularak ıslatılmalıdır. Üzerine lekeyi tamamen kaplayacak şekilde nişastayı koyun. Yarım saat kadar beklenmesinin adından nemli bir bez alarak silin. Şayet leke çıkmadıysa tekrar üzerine biraz su koyarak fırçalayın. Kuru bezle tekrar silin ve nemin kurumasını bekleyin.

Amonyak

 • 1 fincan amonyak;
 • 3 su bardağı su;
 • Bez;
 • Sünger.

İdrar, kan ya da kir lekelerini çıkarmak için evinizde kolaylıkla uygulayacak olduğunuz yöntemlerden bir tanesi lekeyi çıkarmak adına ilk olarak lekeyi yaymadan nemli bir bezle silinmeye başlanmalı ve leke ıslatılmalıdır. Asla lekenin etrafa yayılmasını önlemek için dikkatli olunmalıdır. Amonyak birçok lekeyi çıkarma konusunda yardımcı olacağından bir kabın içerisine yukarıda yazdığımız miktarda amonyak ve duru su konularak karıştırılmasının ardından leke silinmelidir. Bir süre sonrasında leke tamamen çıkacaktır. Islak ve temiz bir bezle tekrardan durular gibi silinmelidir. İsterseniz yatağın genel temizliğini de tekrardan yapabilirsiniz. Kan lekesi olduğunda kurumadan silmeniz sonucunda daha kolay çıkacaktır.Amonyak bazı insanların ellerinde tahriş olmasına neden olacağından, temizleme işlemi yaparken mutlaka eldiven kullanın.

Kaya tuzu 

Özellikle yatak gibi elinizde yıkamakta zorlanacağınız büyüklükteki eşyalardan kan lekesini çıkartmak için uygun bir yöntemdir. Yataktaki veya nevresiminizdeki kan lekesinin büyüklüğüne göre örneğin 1 çay bardağı soğuk su ile 2 çay kaşığı tuzu karıştırın. Sprey şişesi alın ve karışımı bu şişeye koyun. Daha sonra kan lekesinin üzerine kaya tuzu bolca dökün ve lekeyi iyice içine çekmesini bekleyin. Tam olarak lekeyi çektiğinden emin olun ve sprey şişesindeki karışımı buraya uygulayın. Kuru bir bez ile nemli bölgeyi silin.

Beyaz Sirke

Yatakta Kurumuş Kan Lekesi Çıkarma

 • Beyaz sirke;
 • Tuz;
 • Su;
 • Sünger;
 • Fırça;
 • Bez.

Yatakta birçok lekeyi kolaylıkla çıkartabilmek için ilk olarak yapacağınız lekenin nasıl olduğunu, kolay çıkıp çıkmadığını bilmelisiniz. Sperm, çiş ya da farklı bir leke olduğunda bunları çıkarabilmek ve oluşan bakteri ya da mikropları yok etmek amacıyla leke kalıntılarını çıkarmak amacıyla fırçayla birlikte fırçalamalı sonrasında bir kabın içerisine beyaz sirke ve tuz konularak karıştırın ve sünger batırılarak leke ovulmalıdır. Şayet leke koyu renkteyse ve sizi rahatsız ediyorsa ilk olarak leke üzerine sirkeli sudan bir miktar dökün ve yarım saat bekledikten sonra başta yazdığımız işlemleri tek tek yapın. Temiz bez ıslatılmasının ardından sirkeli su karışımı silinmelidir. Kurumaya bırakılır.

YATAKTA KURUMUŞ KAN LEKESİNİ ÇIKARMAK İÇİN PROFESYONEL HİZMET ALIN

Yatakta Kurumuş Kan Lekesi Çıkarma

Yataktaki kurumuş kan lekesini çıkarmak için yukarıda yöntemleri denedikten sonra şayet istenen temizlik ve hijyeni sağlayamadıysanız bunun bir kaç nedeni olabilir. Bunlar, kan lekesinin kuruma süresinin uzun olması yada yatağın kumaş ve sünger yapısından kaynaklanan sebeplerdir. Bu durum da sakın paniğe kapılmayın yada kendinizi üzmeyin. Bu noktada işinde uzman profesyonel ekibimiz, makine techizatımız ve endüstriyel temizleme ürünlerimizle yatağınızı garantili olarak yerinde yıkıyoruz. Metropol Temizlik Hizmetlerine bağlı olarak Yatak Yıkama servisimiz size bir telefon kadar yakın olacaktır.

* Sipariş vermek veya kaydetmek için
Lütfen tıklayınız.

0 212 486 22 42

0 532 212 68 57


Bizlere ulaşacağınız anahtar kelimeler: metropol yatak yıkama - metropol yatak temizleme - metropol halı yatak yıkama - metropol yatak silme - metropol yatak temizleme firmaları - metropol yatak temizleme şirketleri - metropol yatak temizleme firmalarının telefon numaraları - metropol yatak temizleme fiyatları - en iyi metropol yatak temizleme firmaları - metropol yatak yıkama firmaları - metropol yatak yıkama şirketleri - metropol yatak yıkama firmalarının telefon numaraları - metropol yatak yıkama fiyatları - en iyi metropol yatak yıkama firmaları - metropol yatak silme şirketleri - metropol yatak silme firmalarının telefon numaraları - metropol yatak silme fiyatları - en iyimetropol yatak silme firmaları gibi kelimelerden bizlere ulaşabilirsiniz.